GKS Wybrzeże


Warning: fopen(/home/wybrzeze/domains/wybrzezegdansk.ayz.pl/public_html/images/stories/1870575.jpg) [function.fopen]: failed to open stream: No such file or directory in /home/wybrzeze/domains/wybrzezegdansk.ayz.pl/public_html/plugins/content/joomslide.php on line 270
JoomSlide Error: No valid image source at: images/stories/1870575.jpg

Nasze miasto

Email Drukuj PDF

Historia Gdańska i regionu

Historia Gdańska

Dzieje Gdańska to ponad tysiąc lat skondensowanej historii Europy.Mieszkańcy stosunkowo niedużego obszaru Metropolii i regionu byli świadkami, uczestnikami i twórcami wydarzeń, które miały wpływ na losy całego kontynentu. Genius loci Gdańska - miejsca spotkania i dialogu,położonego na styku narodowości, kultur i religii - stworzył doskonałe środowisko dla żywiołu historii, która jest w tym mieście niemal namacalna. Tkwi w zaułkach Starego Miasta, murach hal stoczniowych,wnętrzach świątyń, nieprzerwanie od przeszło dziesięciu wieków, gnana morskim wiatrem, płynie arteriami gdańskich ulic.


Historia często niezbyt elegancko obchodzi się z miejscami, w których gości. Przemaszerowuje przez nie wraz z hordami żołnierzy, zatrzymując się jedynie na barbarzyński popas i zadeptując ich urodę. Bezceremonialnie przerzuca jak pyłek pomiędzy swymi kartami, aby ostatecznie zepchnąć na margines głównego nurtu dziejów. To nieszczęście jednak nigdy nie przytrafiło się Gdańskowi. Chociaż miasto było ofiarą wojen i zniszczeń, świadkiem ludzkiej hańby i upadku, nigdy nie poddało się dziejowym burzom. Wprost przeciwnie - broniło się, odradzało i to ono cały czas kształtowało historię, dyktując swoje warunki i będąc sceną kluczowych dla świata wydarzeń politycznych, społecznych, gospodarczych, naukowych i kulturalnych. Ta niezwykła moc wynika też z charakteru mieszkańców Metropolii. Z jednej strony cechuje nas krnąbrność i niechęć wobec wszelkich ograniczeń wolności, z drugiej - wytrwałość i racjonalność w działaniu na rzecz zmian. Dzięki temu miasto konsekwentnie buduje status jednego z najważniejszych centrów Polski i Europy. Gdańsk jest dziś dumny ze swojego bogactwa zabytków, plejady wybitnych obywateli, tożsamości i dziedzictwa, które przynależy nie tylko temu miejscu, ale całemu światu.

Historia Gdańska to nie tylko zbiorowe doświadczenia wielkich wydarzeń, to przede wszystkim suma losów i dnia powszedniego zwykłych ludzi, żyjących równolegle do przełomowych momentów ludzkości. Na to unikalne dla każdego miejsca dziedzictwo codzienności składają się prywatne wspomnienia, małe szczęścia, przypadki, dźwięki ulic, smaki dzieciństwa, zapachy niedzielnych obiadów wypełniających klatki schodowe i niezliczona ilość osobistych fraktali pamięci. Tę historię każdy może tworzyć i odkrywać po swojemu, tu i teraz. Jej kolejny dzień należy właśnie do Ciebie.

http://www.gdansk2016.eu

Zmieniony: Niedziela, 21 Luty 2010 19:16  

Film

Kiedy Mecz ?

22.05.2016r.
godz. --:--

Polonia
Bydgoszcz
Wybrzeże
Gdańsk

Tabela


1. Daugavpils 12 +95
2. Rzeszów 10 +6
3. Łódź 8 +62
4. Piła 8 +45
5. Gdańsk 8 +61
6. Częstochowa 6 -2
7. Kraków 4 -18
8. Opole 2 -41
9. Bydgoszcz 2 -56
10. Rawicz 0 -36
11. Krosno 0 -116

Kto jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości